Historia firmy Epic Games

Epic Games to obecnie jedna z wiodących firm w branży gier wideo. Ale jak do tego doszło i jakie były filary ich sukcesu? O tym wszystkim porozmawiajmy poniżej.

Firma istnieje dłużej niż można by przypuszczać. Epic Games to amerykańska firma zajmująca się tworzeniem gier z siedzibą w Cary w Północnej Karolinie, a obecnie współpracująca z chińskim Tencent Holdings. Oprócz kilku znanych gier, są również znani z technologii Unreal Engine.

Historia

Firma początkowo nosiła nazwę Potomac Computer Systems i została założona w 1991 roku przez Tima Sweeneya. W tym samym roku zdążyli już wypuścić na rynek swój pierwszy sukces w postaci ZZT, gry, w której gracz steruje postacią za pomocą kursorów komputerowych ze spacją jako spustem.

Później firma została przemianowana na Epic MegaGames i w latach 1992-1996 wydała kilka bardzo popularnych gier shareware, takich jak Overkill, Tyrian, Epic Pinball, Brix, Dare to Dream, Jill of the Jungle, Kiloblaster, Xargon, Solar Winds, Ken’s Labyrinth. W 1998 roku Epic MegaGames wypuściło na rynek Unreal, pierwszoosobową strzelankę, dzięki której firma zaczęła licencjonować silnik graficzny gry, nazywając go Unrean Engine.

Rok później firma została przemianowana na Epic Games. W 2006 roku wydali Gears of War na Xbox 360 i PC, jeden z ich największych hitów.

W kolejnych latach wydali kolejne hity, takie jak Shadow Complex oraz drugą i trzecią część Gear od Wars, odpowiednio w 2008 i 2010 roku. Ale najbardziej znaczące ogłoszenie dla firmy miało miejsce w 2011 roku z nową grą o nazwie Fortnite, chociaż została ona wydana dopiero w lipcu 2017 roku, stając się absolutnym sukcesem na całym świecie. Z czego zasłyneło Fortnite? Odpowiedź w podanym artykule.

W lipcu 2012 roku chińska firma Tencent Holdings kupiła 48,4% udziałów w Epic Games za 330 milionów, co czyni ją większościowym partnerem, chociaż jak Tim Sweeny stwierdził przy kilku okazjach, Tencent ma władzę wykonawczą, ale niewielką kontrolę nad stroną kreatywną.

Globalny sukces Fortnite’a

Ze wszystkich gier, z którymi Epic Games odniosło sukces, żadna nie może się równać z fenomenem, jakim była premiera Fortnite w 2017 roku. Oprócz sukcesu gry, została ona również wyróżniona kilkoma nagrodami, takimi jak Best Ongoing Game przez PC Gamer i IGN w 2018 roku czy Best Ongoing Game na The Game Awards 2019.