Poznaj zawody potrzebne do stworzenia gry wideo

Wraz z rozwojem branży gier wideo w Polsce pojawia się coraz więcej młodych ludzi, którzy chcą dołączyć do przygody tworzenia gier wideo, ale jak?

Poznaj zawody potrzebne do stworzenia gry wideo

Tworzenie gier wideo brzmi bardzo łatwo, ale rzeczywistość jest taka, że jest to bardzo skomplikowane i wiele rodzajów zawodów jest potrzebnych do ich tworzenia. Chociaż podstawowa triada jest dobrze znana: programowanie, projektowanie i sztuka, istnieje wiele innych obszarów w których można się specjalizować: projektowanie UX/UI, projektant narracji, projektowanie poziomów, artysta 3D, artysta 2D, rigger, animator, muzyk, producent … musimy odkryć, który obszar rozwoju pociąga nas bardziej, aby wiedzieć w czym chcemy się specjalizować.

Praca w małym lub dużym studiu gier

Musimy również zastanowić się, gdzie chcemy pracować. Małe studia zazwyczaj potrzebują bardziej mnogiego profilu, który może obejmować kilka obszarów i wspierać inne działy rozwoju. Będąc małym zespołem, wszystkie zadania niezbędne do stworzenia gry wideo są rozdzielone między zaledwie kilka osób. Jeśli celem jest praca w jednej z tych firm, posiadanie wiedzy z kilku obszarów rozwoju, a przede wszystkim elastyczność w dostosowywaniu się do różnych zadań jest niezbędna przy szukaniu pracy.

Duże i średnie firmy poszukują profili o wysokim stopniu specjalizacji. Ubisoft, Blizzard, etc. mogą sobie pozwolić na posiadanie ludzi wyspecjalizowanych w 100% w jednej dziedzinie, jak rigowanie modeli 3D, UI design czy level design. Zależy to od tego, czy lubisz być bardziej lub mniej zaangażowany w cały rozwój, możesz wybrać pracę w mniejszej firmie, gdzie każdy robi wszystko, lub w firmie z dużą ilością pracowników, gdzie robisz tylko niewielką część, ale osiągasz znacznie wyższą jakość.